Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Panele słoneczne, solary czy kolektory słoneczne?
Zanim przejdziemy do meritum sprawy czyli różnic i podobieństw miedzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi musimy pochylić się nad kwestią nazewnictwa.
Kolektory słoneczne często nazywane są „panelami słonecznymi” lub „solarami”. Wszystkie trzy nazwy są poprawne ponieważ odnoszą się do jednego typu urządzeń. Ich celem jest zamienienie energii słonecznej na energię cieplną np. ogrzanie wody.
Natomiast nie powinniśmy mylić paneli słonecznych z panelami fotowoltaicznymi. W przypadku tych drugich mamy do czynienia z działaniem polegającym na zamianie energii słonecznej na energię elektryczną. Jest to również podstawowa funkcja która je różni.
Co łączy a co dzieli panele fotowoltaiczne i panele słoneczne?
Panele fotowoltaiczne i panele słoneczne tzw. solary, kolektory słoneczne łączy to iż do swojego działania wykorzystują energię słoneczną. Montaż tych urządzeń często odbywa się w podobnych miejscach. Na nasłonecznionych dachach, balkonach czy odpowiednich konstrukcjach w miejscach o dużej ekspozycji słonecznej. Dlatego często oba urządzenia są ze sobą mylone a panelom słonecznym przypisuje się wytwarzanie energii elektrycznej. Tym co łączy oba typy urządzeń jest to iż przyczyniają się do oszczędności dla gospodarstwa domowego.
Żeby poznać podobieństwa i różnice obu urządzeń omówimy kilka ich najważniejszych funkcji.
Kolektory słoneczne
Panele słoneczne działają w następujący sposób: promienie słoneczne padają na absorber a następnie są przekazywane czynnikowi który często składa się z wody i glikolu który to podgrzewa wodę. Czyli woda zostaje de facto ogrzana przez promienie słoneczne.
Kolektory słoneczne muszą zostać zamontowane w miejscu o dużej ekspozycji słonecznej, czas ich najefektywniejszego działania to okres letni od kwietnia do września, gdy w Polsce dni są najdłuższe a zachmurzenie najmniejsze w skali roku.
Jeśli chcesz w okresie letnim mieć dobre źródło ciepłej wody będzie to dla ciebie odpowiednie rozwiązanie. Niestety w okresie jesienno-zimowym ten typ paneli się nie sprawdzi. Należy zwrócić uwagę na potencjalna awaryjność w dni o bardzo dużej ekspozycji słonecznej, mówiąc prostym językiem gorąca woda nie może stać i należy ją w jakiś sposób wykorzystać np. napełniając basen przed domem ;-).
Panele fotowoltaiczne
Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną. Jest to podstawowa funkcjonalność która odróżnia je od paneli słonecznych. Działają one w ten sposób że promienie słoneczne padając na specjalne płytki wytworzone z krzemu zamieniają je na energię słoneczną. Pominiemy tu szczegóły tego procesu ponieważ dla przeciętnego użytkownika nie jest on istotny. Ważne jest to że tak wytworzona energia jest tańsza i bardziej przyjazna środowisku.
Panele fotowoltaiczne mają w stosunku do paneli słonecznych istotną zaletę, mianowicie działają i wytwarzają energię elektryczną również jesienią i zimą. Ilość pozyskanej energii zależy od nasłonecznienia, kąta nachylenia instalacji oraz wielkości instalacji. Energię pozyskaną z paneli fotowoltaicznych możemy przeznaczyć do podgrzania wody lub zasilenia jakiegokolwiek urządzenia w gospodarstwie domowym.
Reasumując panele słoneczne zamieniają energię słoneczną w energię cieplną. Natomiast panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Panele słoneczne działają efektywnie w okresie letnim gdy jest duże nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne mogą działać skuteczne przez cały rok.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak działają panele fotowoltaiczne zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu na ten temat.
Zapraszamy cię również do zapoznania się z naszą ofertą na panele fotowoltaiczne Łódź. Działamy również w województwie łódzkim jak i w ościennych.
Masz pytania, zadzwoń do mnie 🙂 Chętnie Ci pomogę, doradzę czy przygotuję darmową wycenę. Kontakt do mnie znajdziesz pod tym linkiem.
Dziękuję za poświęcony czas, będzie mi miło jeśli udostępnisz ten artykuł na Facebooku.