Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Mój prąd 5.0 2023 Co obejmuje i jakie są zasady?
Już w kwietniu 2023 r. ruszy kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”.
Orientacyjna data działania progrmu to około 15 kwietnia 2023.
Co się zmieni?
- zwiększy się kwota dofinansowania sięgająca do 58 tys. zł, jest to kwota niemal dwukrotnie większa od wysokości dotacji w Mój Prąd 4.0 (wówczas maksymalnie można było dostać 31 tysięcy złotych). Jednocześnie, kwota dotacji dla poszczególnego przedsięwzięcia nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych.
- będzie możliwość zdobycia dofinansowania nie tylko na fotowoltaikę, magazyny energii i systemy sterowania ogrzewaniem, ale też na pompy ciepła powietrzne i gruntowe oraz kolektory słoneczne do ogrzania wody.
- zostanie także rozszerzony katalog beneficjentów mogących ubiegać się o dotację. Właściciele, którzy mają w domu piece na drewno, gaz, węgiel lub ciepło systemowe też będą mogli zainwestować w dodatkowe źródła ogrzewania oraz kolektory słoneczne. Posiadanie pieców węglowym lub na drewno nie będzie blokowało możliwości uzyskania dotacji z Mój Prąd 5.0.
- tradycyjnie sięgniecie po dofinansowanie będzie wiązało się z przyjęciem lub rozliczaniem prądu wyprodukowanego z fotowoltaiki na zasadach net-billing.
Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom.
Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej .
Zasady
Dotację Mój Prąd w 2023 roku będzie można zatem otrzymać na:
- zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW;
- zakup i montaż urządzeń do zwiększenia autokonsumpcji – buforów ciepła, zasobników do c.w.u (bojlerów), pomp ciepła do c.w.u, a także magazynów energii o pojemności mniej mniejszej niż 2 kWh;
- zakup i montaż systemów do zarządzania energią – tzw. systemów HEMS/EMS (pod warunkiem że będą one uzupełnieniem dla systemu złożonego z PV oraz magazynu ciepła lub prądu);
- kolektory słoneczne do przygotowywania ciepłej wody użytkowej;
- powietrzne oraz gruntowe pompy ciepła inne niż na cele ciepłej wody użytkowej (te były bowiem już wspierane w Mój Prąd 4.0).
Zwiększenie wysokości dotacji w Mój Prąd w 2023 roku może sprawić, że zainteresowanie energią słoneczną wśród odbiorców indywidualnych znów się odbuduje. Wsparcie się niezbędne, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt przegłosowania obowiązkowej fotowoltaiki w Unii Europejskiej.
Jednocześnie, rozszerzenie zakresu inwestycyjnego w Mój Prąd może zapoczątkować trend kompleksowych przekształcania budynków mieszkalnych w Polsce w efektywne energetycznie, niskoemisyjne obiekty.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszej ofercie panele fotowoltaiczne łódź zapraszamy do zapoznania się z szerszą informacją na temat oferowanych urządzeń.
Masz pytania, zadzwoń do mnie 🙂 Chętnie Ci pomogę, doradzę czy przygotuję darmową wycenę. Kontakt do mnie znajdziesz pod tym linkiem.
Dziękuję za poświęcony czas, będzie mi miło jeśli udostępnisz ten artykuł na Facebooku.