Mój Prąd 5.0 – nowa edycja 2023

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Mój prąd 5.0 2023 Co obejmuje i jakie są zasady?

Już w kwietniu 2023 r. ruszy kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”.

Orientacyjna data działania progrmu to  około 15 kwietnia 2023.

Co się zmieni?

  • zwiększy się kwota dofinansowania sięgająca do 58 tys. zł, jest to kwota niemal dwukrotnie większa od wysokości dotacji w Mój Prąd 4.0 (wówczas maksymalnie można było dostać 31 tysięcy złotych). Jednocześnie, kwota dotacji dla poszczególnego przedsięwzięcia nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych.
  • będzie możliwość zdobycia dofinansowania nie tylko na fotowoltaikę, magazyny energii i systemy sterowania ogrzewaniem, ale też na pompy ciepła powietrzne i gruntowe oraz kolektory słoneczne do ogrzania wody.
  • zostanie także rozszerzony katalog beneficjentów mogących ubiegać się o dotację. Właściciele, którzy mają w domu piece na drewno, gaz, węgiel lub ciepło systemowe też będą mogli zainwestować w dodatkowe źródła ogrzewania oraz kolektory słoneczne. Posiadanie pieców węglowym lub na drewno nie będzie blokowało możliwości uzyskania dotacji z Mój Prąd 5.0.
  • tradycyjnie sięgniecie po dofinansowanie będzie wiązało się z przyjęciem lub rozliczaniem prądu wyprodukowanego z fotowoltaiki na zasadach net-billing.

 

Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom.

Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej .

 

Zasady

Dotację Mój Prąd w 2023 roku będzie można zatem otrzymać na:

  • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW;
  • zakup i montaż urządzeń do zwiększenia autokonsumpcji – buforów ciepła, zasobników do c.w.u (bojlerów), pomp ciepła do c.w.u, a także magazynów energii o pojemności mniej mniejszej niż 2 kWh;
  • zakup i montaż systemów do zarządzania energią – tzw. systemów HEMS/EMS (pod warunkiem że będą one uzupełnieniem dla systemu złożonego z PV oraz magazynu ciepła lub prądu);
  • kolektory słoneczne do przygotowywania ciepłej wody użytkowej;
  • powietrzne oraz gruntowe pompy ciepła inne niż na cele ciepłej wody użytkowej (te były bowiem już wspierane w Mój Prąd 4.0).

Zwiększenie wysokości dotacji w Mój Prąd w 2023 roku może sprawić, że zainteresowanie energią słoneczną wśród odbiorców indywidualnych znów się odbuduje. Wsparcie się niezbędne, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt przegłosowania obowiązkowej fotowoltaiki w Unii Europejskiej.

Jednocześnie, rozszerzenie zakresu inwestycyjnego w Mój Prąd może zapoczątkować trend kompleksowych przekształcania budynków mieszkalnych w Polsce w efektywne energetycznie, niskoemisyjne obiekty.

Dofinansowanie Mój prąd 5.0 Łódzkie

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszej ofercie panele fotowoltaiczne łódź zapraszamy do zapoznania się z szerszą informacją na temat oferowanych urządzeń.

Masz pytania, zadzwoń do mnie 🙂 Chętnie Ci pomogę, doradzę czy przygotuję darmową wycenę. Kontakt do mnie znajdziesz pod tym linkiem.

Dziękuję za poświęcony czas, będzie mi miło jeśli udostępnisz ten artykuł na Facebooku.

Firma godna zaufania NNF Energy