Dlaczego palą się instalacje fotowoltaiczne?

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.

Dlaczego palą się instalacje fotowoltaiczne?

W dniu 07.07.2022 r. otrzymaliśmy zgłoszenie serwisowe. Klient 4 lata temu kupił instalację fotowoltaiczną wraz z montażem od jednej z większych firm działającej na ternie Polski. W marcu 2022 r. zgłosił się do firmy zakładającej jego instalację, ponieważ stwierdził słabe uzyski instalacji fotowoltaicznej. Firma twierdziła, że wszystko działa poprawnie i jest to wina sieci elektroenergetycznej z powodu wysokiego napięcia. Klient po kontakcie z nami udostępnił nam podgląd instalacji fotowoltaicznej w aplikacji, po czym stwierdziliśmy niedziałający jeden ze stringów.

Udaliśmy się na miejsce, a to co zobaczyliśmy wprawiło nas w osłupienie. Po kilkunastu minutach zauważyliśmy szereg błędów. Dzisiaj opiszemy jeden z nich, który mógł doprowadzić do pożaru instalacji fotowoltaicznej, ale spowodował „tylko” awarię jednego stringu.

Przewody solarne, które powinny być przymocowane do konstrukcji fotowoltaicznej lub modułów leżały na blachodachówce ciągnąc w dół złącze MC4, po kilku latach konektor w złączu MC4 wysunął się w taki sposób, że przerwał obwód i string w instalacji fotowoltaicznej przestał działać. Tu inwestor miał dużo szczęścia. W sytuacji, gdy konektor wysunąłby się w mniejszym stopniu, mógłby spowodować łuk elektryczny, a następnie POŻAR instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie dachu budynku.

Powyższy opis to jeden z kilku błędów, które zostały popełnione przy budowie tej instalacji fotowoltaicznej przez firmę…!

Złącza MC4 są połączeniem bezpiecznym, ale muszą być wykonane zgodnie z zaleceniami producenta, konektory muszą byś zaciśnięte prze zaciskarkę przeznaczoną do tego typu złącz. Przewody i złącza MC4 powinny być przymocowane.

Instalacje fotowoltaiczne wykonane zgodnie ze sztuką na podzespołach z wiadomego pochodzenia są bezpieczne.

Jeżeli macie wątpliwości co do jakości wykonanej instalacji lub co do oferty, która została Państwu przedstawiona, dzwońcie lub piszcie do nas, chętnie pomożemy, dokonując audytu.

W kolejnych artykułach będziemy opisywać: na co należy do obowiązków instalatorów i czego powinniście wymagać od firmy wykonującej montaż instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego palą się instalacje fotowoltaiczne?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszej ofercie paneli fotowoltaicznych Łódź zapraszamy do zapoznania się z szerszą informacją na temat oferowanych urządzeń.

Masz pytania, zadzwoń do mnie 🙂 Chętnie Ci pomogę, doradzę czy przygotuję darmową wycenę. Kontakt do mnie znajdziesz pod tym linkiem.

Dziękuję za poświęcony czas, będzie mi miło jeśli udostępnisz ten artykuł na Facebooku.

Klimatyzacja ŁódźDofinansowanie do pomp ciepła "Moje ciepło"