Co to są panele fotowoltaiczne? I do czego służą?

Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.

Co to są panele fotowoltaiczne?

Prawidłowa nazwa tych urządzeń to moduły fotowoltaiczne, powszechnie używa się określenia – panele fotowoltaiczne. 

Moduły (panele) fotowoltaiczne to przeważnie prostokątne urządzenia. Składają się one z zafoliowanej i pokrytej szkłem warstwy ogniw wykonanych z krzemu umieszczonej w metalowej ramie. Szkło powinno być jak najbardziej transparentne by jak najbardziej absorbować promieniowanie słoneczne.

Działanie modułów (paneli) fotowoltaicznych

Co to są panele fotowoltaiczne

Podstawowym zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej na energię elektryczną. Jest to też podstawowa kwestia która odróżnia je od paneli słonecznych (konwertorów słonecznych) o czym pisaliśmy w poprzednim artykule do którego przeczytania zachęcamy, znajdziecie go pod tym linkiem

Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały dzięki zjawisku konwersji. Powstały prąd stały trafia do inwertera (posiadamy je w swojej ofercie) który przekształca go zmienny. Prąd zmienny może zasilić wszystkie urządzenia w naszym gospodarstwie domowym. Nadwyżki prądu trafiają do sieci energetycznej i w późniejszym czasie mogą zostać wykorzystane. 

To jak dużo uda nam się wytworzyć energii elektrycznej zależy od kilku czynników np. nasłonecznienia, kąta nachylenia paneli słonecznych. Dlatego panele (moduły) fotowoltaiczne powinny zostać profesjonalnie zamontowane w miejscu o dużej ekspozycji słonecznej. 

Rodzaje paneli (modułów) fotowoltaicznych

Na rodzimym rynku dominują dwa rodzaje modułów fotowoltaicznych polikrystaliczne i panele monokrystaliczne. Tym co je odróżnia na pierwszy rzut oka to kolor. Panele polikrystaliczne mają barwę zbliżoną do niebieskiej. Ogniwa monokrystaliczne mają natomiast kolor czarny.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak działają panele fotowoltaiczne zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu na ten temat.

Zapraszamy cię również do zapoznania się z naszą ofertą na panele fotowoltaiczne Łódź. Działamy również w województwie łódzkim jak i w ościennych.

Masz pytania, zadzwoń do mnie. Chętnie Ci pomogę, doradzę czy przygotuję darmową wycenę. Kontakt do mnie znajdziesz pod tym linkiem.

Dziękuję za poświęcony czas, będzie mi miło jeśli udostępnisz ten artykuł na Facebooku (wystarczy że klikniesz w ikonę pod artykułem) lub polecisz znajomym.

Panele słoneczne a panele fotowoltaiczne ŁódźDofinansowanie Mój Prąd 3